utorak, 13. prosinca 2011.

Ništa. Za. Prijaviti.

Granični prelaz Bosanski Brod. Uveče pred kraj smjene. Član 10. stav 2. tačka a) Uputstva o carinskom postupku u putničkom prometu kaže: „Oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina... primjenjuje se po putniku i po danu na nekomercijalnu robu, uključujući poklone i suvenire koji se nalaze u ličnom prtljagu putnika, a čija carinska vrijednost nije veća od 200 KM“. U kućici smo. Carinik provodi carinski postupak u putničkom prometu. Revnosno. Ja se bunim. Logično. Nema logike da mi naplaćujete carinu na stvari koje smo kupili poput zimske jakne, vjetrovke, patika za plažu ili Barceloninog kompleta (dres, šorc i štucne) za djecu do šest godina, ali cariniku se živo jebe za moju logiku. Pokazuje mi list papira na stolu sa relevantnim zakonskim odredbama označenim masnim slovima. Koje u članu 10. stav 4. uputstva kažu: „Kada se u ličnom prtljagu putnika nalazi roba iz stava (2) tačka a) ovog člana pojedinačne carinske vrijednosti veće od 200 KM, na istu se prilikom unosa u BiH moraju naplatiti uvozne dažbine i drugi indirektni porezi na njenu ukupnu carinsku vrijednost ...“

Nisam imao pojma o ovom limitu Uprave za indirektno oporezivanje koji u suštini i nije nikakav limit. Iskreno. Pročitaću sve podzakonske akte: pravilnike, uputstva, odluke, instrukcije, objašnjenja, obavijesti i naredbe pa ću se ubuduće ravnati, kako to organi vole reći, po istima. Lažem. Cariniku se i dalje jebe za moju trenutnu neinformisanost i obećano ravnanje. Dok uredno popunjava rubriku po rubriku: šifra carinskog službenika koji provodi carinski postupak, vrsta i iznos naplaćenih indirektnih poreza, potpis putnika i ovjera carinskog organa, priča mi kako je baš maloprije ocarinio televizor. Polovan. I to u ukupnoj carinskoj vrijednosti. Jer uputstvo kaže: „ako putnik nosi televizor u boji vrijednosti 500 KM, televizor se ne može ocariniti tako da se za dio vrijednosti od 200 KM oslobodi od plaćanja uvoznih dažbina, a da se na dio vrijednosti od 300 KM obračunaju i naplate dažbine, nego će carinski organi predmetni televizor ocariniti na vrijednost 500 KM i na taj iznos obračunati i naplatiti uvozne dažbine i druge indirektne poreze.“ Isto tako se veli: „... ne može se zbrajati povlastica više putnika pri uvozu jednog predmeta jer se povlastica odnosi na svakog putnika pojedinačno (npr. kada četvero putnika u motornom vozilu uvezu jedan predmet vrijednosti 800 KM, te zahtijevaju primjenu povlastice, ne može se odobriti povlastica, nego se uvozne dažbine i drugi indirektni porezi obračunavaju na cijelu carinsku vrijednost tog predmeta).“ Nema djeljenja. Nema zbrajanja. Ima samo množenja putnika. S nulom.    

Čekaj, drug moj, da se barem upoznam sa terminologijom iz prije nego izjavim kako nemam da platim. „Roba nekomercijalnog karaktera“ znači povremene uvoze robe isključivo za ličnu upotrebu putnika, njegove porodice ili za poklone, čiji karakter i količina upućuju da se ne radi o uvozu u komercijalne svrhe.“ „Uvozne dažbine“ znače carine i druge dažbine s podjednakim efektom kao carinske dažbine naplative pri uvozu robe, ali ne uključujući naknade i troškove za izvršene usluge.“ „Vrijednost robe za carinske svrhe je transakcijska vrijednost, tj. stvarno plaćena ili plativa cijena za robu prilikom prodaje za izvoz u carinsko područje BiH...“ Pod pojmom „indirektni porezi“ podrazumijevaju se uvozne i izvozne dažbine, akcize, porez na dodatnu vrijednost i svi drugi porezi obračunati na robu i usluge.“

Iako priglup za ovu problematiku, već u prvom čitanju sam zaključio da se zakonodavac zajeb'o. I da zakonske odredbe treba promijeniti jer je protivno zdravom razumu da za pobrojane stvari, koje su strogo za ličnu upotrebu i na koje sam u Hrvatskoj već platio pripadajući porez, plaćam tristo ili čet'risto maraka dodatnog poreza. Osim toga je i maltretiranje. A carinik ispunjava 'li ispunjava: „Prvi primjerak odštampan je crvenom bojom i ostaje u bloku. Drugi primjerak odštampan je plavom bojom i namijenjen je za potrebe evidencije Odsjeka za poslovne usluge u nadležnom Regionalnom centru. Treći primjerak odštampan je crnom bojom i namijenjen je putniku.“ Pa ja, ocrni ti putnika. Razmišljam da vratim stvari kod tete Janje u Zagreb. I da mu se istu noć vratim i uživam u tih par sekundi koliko mi treba da otegnuto izgovorim. Ništa. Za. Prijaviti.

Iznurivanje traje. Logika obezvrijeđena. Čeka se kraj smjene. 

Broj komentara: 6:

  1. njima je dosadno, oni imaju moc. a mi...

    OdgovoriIzbriši
  2. fantasticna - mi se vraćamo tradicionalnim vrijednostima (zaguravanja stvari u kofer) :)

    OdgovoriIzbriši
  3. Ja sam tako poručivala neke stvari preko Interneta i nekad su mi naplaćivali carinu u pošti, a nekad ne i to bez ikakvog reda ili sistema, pa sam ja službenika u pošti pitala kako to da su mi neki paketi ocarinjeni a neki ne (neovisno o iznosu), a on veli: "Ma, zavisi ko je radio na carini. Nekima se da računati, a nekima ne."

    OdgovoriIzbriši
  4. koka - ja tragedije, napisah ti duzi komentar, kliknem na objavi i... umjesto da objavi pobrisa mi sve. evo rekonstrukcije: "nekima se da..., a nekima ne" :) ovom mom se bas dalo :) na kraju ipak nismo platili carinu jer se udobrovoljio a stvarno mu je bio i kraj smjene i nije mu se ostajalo duze. i ja sam neke stvari porucivao preko neta i bilo mi je isto kao i tebi, nesto im se dalo cariniti nesto ne. al' znas ono, kad platis carinu do cenera to mogu prihvatiti i samo su rijetki alhemicari, poput tebe, koji try to get to the heart of the bottom :) a ovo njihovo pojasnjenje, koliko god bilo so like us (jebes nas) je stvarno bottom. al' zamisli nas pametnjakovica na hrvatskoj strani uredno ispecatali sve one tax refund formulare od kojih cemo kad se banka namiri dobiti recimo 150 maraka, a ovamo s nase strane granice levat hoce da mi uzme duplo toliko, sve po zakonu naravno. razlog sto sam pisao o ovome je sto ja stvarno, al' stvarno, nisam znao za taj limit od 200 maraka i da carine stvari poput jakne, patika za plazu, ili bilo koju drugu robu, for that matter, koja ide iznad limita. tako da mi je namjera bila da neko ko procita, a ne zna za ovo, sazna na ipak malo manje bolan nacin nego sto je to bio slucaj sa mnom. naravoucenije, kako i rekoh: povratak tradicionalnim vrijednostima, zaboravljanje na tax refund i trpanje stvari u kofer
    ps. doduse, ne znam koliko im se da zagledati i racunati na aerodromima :) a u njemackoj dobivas i pare na ruke odmah...

    OdgovoriIzbriši
  5. Mene su ranije upozorili da u povratku iz Hrvatske nipošto ne prijavljujem robu za povrat PDV-a jer to znači da automatski HR carinik javlja BH cariniku da mi uredno naplati carinu i PDV, pa sam u povratku iz HR k'o kakva švercerka skidala etikete sa stvari koje sam kupila i gurala ih u kofer, da kome ne bi naumpalo da malo sprovodi zakon.

    A opet, u Austriji sam jednom prilikom uredno popunila obrazac za povrat PDV-a (mada su me i za taj obrazac pošteno navozali po tržnom centru) i onda na izlazu iz zemlje - austrijske granice bezbeli nema i onda sve to treba da ovjeriš (ili šta već) na SLO granici. Tu se naravno potrefi poslovično neljubazan Slovenac zbog kojeg sam odustala od povrata PDV-a.

    Najbolje je kad se odnekle vraćaš avionom, meni su na aerodromu sve završavali, uključivo isplaćivanje novca na licu mjesta.

    A od internet kupovine sam odustala kad mi je naplaćeno nekih 80 KM za paket koji je bio oko 100 dolara. Tad sam i pitala po kojem principu oni to obračunavaju jer sam nedugo prije tog paketa imala jedan puno veće vrijednosti (od istog dobavljača i po potpuno istoj proceduri slanja pošiljke i ama baš ništa mi nije naplaćeno), pa sam dobila taj slikoviti odgovor.

    :)

    OdgovoriIzbriši
  6. koka - izgleda da je i u nasem slucaju dojava bila :) mene je hanuma poucila za onog cenera kojeg spominjem u ranijem komentaru da se zapravo radi o troskovima carinskog pregleda i da nama dosad nista od stvari koje smo narucivali preko neta (uglavnom knjige i muzika) nije carinjeno. A sto se tice placanja 80 KM na paket vrijednosti 100 dolara, mogu samo reci, a da ne psujem, da nam jedino preostaju putovanja koja ukljucuju letenje avionom, dok nam i tu ne dohakaju...

    OdgovoriIzbriši